“Büyüyen Türkiye'nin Büyüyen Gücü Sunar"

“Sunar’da, bilgi teknolojilerinin ve yeni üretim teknolojilerinin verimlilik ve kalite üzerinde son derece etkili olduğu bilinci hakim. Şirketlerimizde sürekli olarak yatırım ve iyileştirme çalışmaları yapılarak, sürdürülebilir büyüme hedeflenmektedir” diyen Sunar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Nuri Çomu açıklamalarda bulundu.

Sahip olduğu Türkiye’nin ilk ve tek mısır entegre tesisinde ürettiği mısır yağı ve nişasta ürün gamlarıyla ülke ihracatının önemli bir kısmını karşılayan Sunar, Türkiye nişasta ihracatının da yarısını tek başına gerçekleştiriyor. Çukurova çiftçisinin yanı sıra ülke genelindeki çiftçiden de doğrudan aldığı ürünleri işleyen Sunar, gıda sanayisinde ihtiyaç duyulan birçok ürünün üretimini sağlıyor. Türkiye’nin ekonomi ve ihracat devlerini sıralayan İSO 500, İSO ikinci 500 ve TİM 1000 listelerinde önemli yerlere sahip olan Sunar şirketleri, Türkiye’nin en önemli hububat ve yağlı tohum işleyicilerinden biri niteliğinde. Bunun yanı sıra Türkiye’nin ilk ve tek sorbitol ve maltitol üretim tesislerine sahip olan Sunar, ülkenin ithalatını azaltıp, ihracatını arttırmaya yönelik yatırımları ile dikkat çekiyor.

Sunar Şirketlerinin, yarım asra yaklaşan tecrübesi ve 850’den fazla çalışanı ile geniş ürün gamını Türkiye başta olmak üzere 5 kıtada çok sayıda ülkeye kendi markasıyla sunduğunu ifade eden Sunar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, Sunar olarak Türkiye’deki birçok ilke imza attıklarını söyledi. Sunar, 2023 Vizyonu doğrultusunda, ülkenin cari açığının kapanması ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaya devam ediyor. Çomu; tamamen ithal bir ürün olan Sorbitol üretimine belirlenen hedefler doğrultusunda, Türkiye’de ilk ve tek olarak Sunar Mısır Entegre Tesisleri bünyesinde 2013 yılında başladıklarını ifade etti. Çomu, yatırımlara durmaksızın devam ettiklerinin altını çizerek, 2015 yılında da bir ilki başardıklarını ve yine tamamen ithal edilen bir ürün olan Maltitol’un yerli üretimi için tesis kurarak faaliyetlere başladıklarını kaydetti. Sunsorb Sorbitol şurubunun gıdada, ilaç endüstrisinde ve kozmetikte kullanılmak üzere üretildiğini söyleyen Hüseyin Çomu, Sunar Maltitaste maltitol şurubunun ise; çikolata, dondurma, diyet ürünler, kek, bisküvi, şeker, sakız, enerji barları, alkolsüz içecekler, helva, reçel, bal şurupları, sürülebilir çikolata, gofret ve unlu mamuller gibi birçok ürün yelpazesinde kullanıldığını aktardı. Çomu, böylelikle, yerli kaynakların kullanılması ile ithalatta azalmaya gidilerek, Türk firmalarının da rekabet avantajının arttığını belirtti.

Çomu, Sunar şirketlerinden Sunar Mısır’da; gıda sanayii için glikoz, fruktoz, sorbitol ve maltitol şurupları, tekstil ve kâğıt sanayi için doğal ve modifiye nişastalar, dekstrin üretildiğini söyledi. Elita Gıda’da, mısır yağı başta olmak üzere ayçiçek, soya, kanola ve aspir yağları üretildiğine dikkat çeken Çomu, Sunar Özlem’de ekmeklik unlar, lüks un çeşitleri ve raf unları üretilirken; Sunar Yem markası ile ise büyük ve küçükbaş hayvanlar için bütün gelişim aşamalarına cevap verecek toz, granül ve pelet formlarında yemler üretildiğini belirtti. Çomu, “Global GAP ve İyi Tarım Uygulamalarına sahip NÇS Bahçeleri’nde ise; elma, erik, şeftali, nektarin ve nar gibi sert çekirdekli taze meyve çeşitleri üretiliyor. Sunar şirketlerinin ürettiği tüm ürünlerin yurt dışı satışlarını yapan Sunar Pazarlama adlı bir şirketimiz de bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de tek dünyada ise sayılı entegre tesise sahibiz
“Büyüyen Türkiye’nin büyüyen gücü” olan Sunar’ın 3 ana yetkinlik ile ön plana çıktığını vurgulayan Hüseyin Nuri Çomu; İlk yetkinliğimiz, Grup dahilindeki işletmelerin birbirini tamamlayıcı karakterde olmasıdır. Bu durum, grup şirketlerinin verimlilik ve rekabet gücünü maksimize etmektedir. Bir diğer önemli yetkinliğimiz ise Sunar’ın Ar-Ge faaliyetlerine verdiği önemdir. Sürekli olarak müşteri ve pazarın ihtiyaçlarını gözeterek yeni ürünlerin geliştirilmesi, proses optimizasyonları, mevcut ürünlerin standartlarının üst seviyede olması ve korunması bu bakımdan ön plana çıkmaktadır. Sunar’da, bilgi teknolojilerinin ve yeni üretim teknolojilerinin verimlilik ve kalite üzerinde son derece etkili olduğu bilinci hakim. Şirketlerimizde sürekli olarak yatırım ve iyileştirme çalışmaları yapılarak, sürdürülebilir büyüme bu üç temel üzerine kurgulanmaktadır” dedi.

Bol ödüllü bir yılı daha geride bıraktık
Hüseyin Nuri Çomu, Uluslararası ITQI Lezzet ve Kalite Enstitüsü’nün düzenlediği lezzet ve kalite değerlendirmesinde, sıvı yağ markamız Sunar alanında Türkiye’de ilk kez “Üstün Lezzet Ödülü”ne layık görüldüğünü açıkladı. Çomu, “Gıda sektörü için önemli bir referans niteliğinde olan ve merkezi Brüksel’de bulunan ITQI Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü’nün, 2013 yılında Mısır Yağı kategorisinde, 2014 yılında da Ayçiçek Yağı kategorisinde, 2016 yılında da yapılan ürün deneme testlerinde Sunar Mısır Yağı bir kez daha ITQI’ın Üstün Lezzet Ödülünü aldığını ifade etti. TSE Altın Ambalaj tasarım ödüllü ince belli perakende ambalajıyla Sunar Yağ’ın lezzetli, güvenilir ve sağlıklı olmasının yanı sıra müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine uygun bir şekilde Helal ve Kosher standartlarında da üretilebildiğini sözlerine ekledi.

Kaliteli ve lezzetli ürün geliştirmenin yanı sıra sürdürülebilirliğin de önemine dikkat çeken Çomu, “Sunar Mısır şirketimiz Sürdürülebilirlik projeleri ve Ar-Ge faaliyetleri ekseninde Avrupa’nın en prestijli iş ödülü European Business Awards (Avrupa İş Ödülleri) kapsamında “Sürdürülebilirlik” kategorisinde Ulusal Şampiyon seçildi. European Business Awards’ın ilk aşamasında yaklaşık 1000 Türk şirketi arasından kendi kategorisinde Ulusal Şampiyon seçilen Sunar Mısır şirketimiz, yarışmanın bir sonraki aşamasında Avrupa’nın en deneyimli iş dünyası profesyonellerinden oluşan jürinin kararı neticesinde, Sürdürülebilirlik kategorisinde Avrupa finaline ve halk oylamasına çıkmaya hak kazandı” dedi.

Sunar Özlem Baklavalık Un, Gaziantepli Baklava Ustalarından Tam not aldı!
Sunar Grup’un en kıdemli şirketi Sunar Özlem Un tarafından üretilen Baklavalık un, Gaziantep Küşleme Kebaphan’da gerçekleşen tanıtım seminerine katılan yaklaşık 150 Gaziantepli baklava ustasından tam not aldı.

Sunar Özlem Profesyonel Baklavalık Un Gaziantep Bayisi Mis Nişasta’nın desteği ile gerçekleşen seminerde, Sunar’ın ürettiği Baklavalık Un ürün özellikleri ve yine Sunar Grup şirketleri tarafından üretilen Hüner Şerbet, Sunar Nişasta gibi sektörün önemli markaları hakkında bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

Sert karakterli buğday ile yumuşak karakterli buğdayın en ideal oranda karışımı ile üretilen Sunar Özlem Profesyonel Baklavalık un, baklava imalatında paçal un karışımı yapmaya gerek duyulmayan özelliği ile sektörde ilk ve tek baklavalık un niteliğine sahip. Seminerde ustaların beğenisi ve uzmanlığına sunulmak amacıyla tamamen Sunar Özlem Profesyonel Baklavalık Un kullanılarak, Ayıntap Baklava tarafından imal edilen havuç dilim baklava, Baklava Ustalarından tam not aldı.

Sunar Özlem Profesyonel Baklavalık Un ürün özellikleri
- Sert karakterli buğday ile yumuşak karakterli buğdayın en ideal oranda karışımı ile üretildiğinden baklava imalatında paçal un karışımı yapmaya gerek duyulmaz, bu özelliği ile sektörde ilk ve tek baklavalık un Sunar Özlem’dir.

- Yoğurma esnasında homojen bir hamur elde edilir,

- Rahat açılan ve açılım esnasında yırtılma yapmayan bir hamur elde edilir,

- Nişasta sevmemesi ile hamur parlak kalır ve yapışma yapmaz,

- Hamurda kuruluk olmaz ve hamurun nemli olması sağlanır,

- İdeal kızarma ile altın rengi bir baklava elde edilir,

- Mamul ürün şekeri iyi çeker,

- Hışırlığı ve çıtırlığı ile iyi bir baklava elde edilir,

- Çökme yapmaması nedeniyle raf ömrü uzar ve ürünün renk atması, üründe bozulma olmaz.