Bitez Dondurma

“Türkiye’de dondurma tüketimi her yıl artsa da dünyanın diğer bölgelerine göre kişi başı tüketimde Türkiye hala bir hayli geride. Sadece yazın değil kışın da tüketim yapıyor olmamız lazım. Dondurma halen bir tatlı olarak sayılmıyor. Tatlı olarak kabul gördüğünde çok daha fazla tüketimin olacağına inanıyoruz”  diye firma Kurucu Ortağı ve Genel Müdür Mehmet İhtiyar sorularımızı yanıtladı.                                                                         
Kendinizi tanıtır mısınız? Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
1995 yılında Mehmet, Ahmet, Ramazan İhtiyar Kardeşlerin ilk olarak Bitez köy meydanında hizmete açtığı Bitez Dondurma ile Usta Ahmet, Mehmet ve Ramazan İhtiyar, taze meyvelerden katkı maddesi olmadan ürettiği dondurmaları Bitez halkına sunmuştur. %100 organik meyvelerden elde edilen Bitez Dondurmasının meyveleri özenle üretilip toplanmakta, gıda mühendisimizin öncülüğünde lezzet yelpazenize sunulmaktadır. Bitez Dondurma 12 ay boyunca hijyenik ve doğal ortamında hizmet vermektedir.

Şubelerimizde konsept olarak Bodrum’u yansıtan renk ve tasarımları kullanmaya özen gösteriyoruz. Bitez’den Çıkan Efsane Lezzet mottomuzdan yola çıkarak müşterilerimiz hangi şubemize giderseler gitsinler Bitez‘deki yerimize gelmiş gibiler gibi hissetsinler istiyoruz.

Bu sene Bodrum’da şubelerimize ek olarak beachlerde korner ve dondurma dolapları ile yer alarak bilinirliğimizi artırıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye daha fazla yayılmış olmak iş planlarımız içinde ön sırada. 2018 sonunda 20 şubeye ulaşmış olmayı hedefliyoruz.  

Ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
%100 organik meyvelerden elde edilen dondurmalarımız birçok farklı lezzeti içinde barındırıyor. Mesela Bodrum mandalinalı dondurmamız Bodrum’u yansıtıyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye daha fazla yayılmış olmak iş planlarımız içinde ön sırada. 2018 sonunda 20 şubeye ulaşmış olmayı hedefliyoruz.

Efsanevi dondurmamızın yanı sıra zengin bir Ege kahvaltısı, nefis waffle ve tatlılar da ürün portföyümüzün diğer vazgeçilmezleridir.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Dondurmayı seven herkes bizim müşterimiz. Sevmeyenlere ise sevdireceğimizin garantisini verebiliriz.

Sizce müşteriler neden firmanızı tercih etmeliler?%100 organik meyvelerden ve doğal sütten elde edilen dondurmamızın meyveleri özenle üretilip toplanmakta, gıda mühendisimizin öncülüğünde lezzet yelpazenize sunulmaktadır.

Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?
Türkiye’de dondurma tüketimi her yıl artsa da dünyanın diğer bölgelerine göre kişi başı tüketimde Türkiye hala bir hayli geride. Amerika’da yıllık kişi başı dondurma tüketimi 30 litreye ulaşırken, Avrupa’da ise en yüksek tüketim yılda kişi başına 13 litre dondurma tüketen Finlandiya’da. Yine Avrupa ortalamasına baktığımızda tüketim miktarı 7 litre civarında.

Dondurma pazarıyla baktığımızda mevsimsel farkların artık eskisi gibi belirgin olmadığını görüyoruz fakat hala olması gereken seviyelerde değil bu tüketim. Dünya çapındaki dondurma tüketimine baktığımızda Türkiye 15’inci sırada yer aldırıyor (2016 verisi.). Yine Türkiye’de kişi başı tüketime baktığımızda 3,5 litre kişi başı tüketimle dünyada 30’uncu sırada. Bu tabloyu değerlendirdiğimizde dondurma sektöründe kişi başı tüketiminin önündeki en büyük engelin mevsimsel engeller olduğunu söyleyebiliriz. Dondurmayı yalnızca yaz mevsiminde tüketme alışkanlığı en yüksek ülke Türkiye ve bu sebeple kişi başı tüketim Finlandiya, Norveç gibi soğuk ülkelerde 13 litre civarındayken Türkiye’de 3,5 litrelerde seyrediyor. Türkiye dondurma pazarının gelişmesi için şüphesiz dondurma tüketimindeki sezonsallığın kırılması gerekiyor. Yani sadece yazın değil kışın da tüketim yapıyor olmamız lazım. Dondurma halen bir tatlı olarak sayılmıyor. Tatlı olarak kabul gördüğünde çok daha fazla tüketimin olacağına inanıyoruz.

Biz Bitez Dondurma olarak dondurmalarımızda %100 organik meyve ve doğal süt kullanıyoruz. Hemen her sene farklı tatları müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Mesela Bodrum Mandalina’lı dondurmamız ya da içinde nane olan çikolatalı dondurmamız uzun araştırmalar ve geliştirmeler sonucu tüketiciye sunduğumuz ürünler. Yine Balbadem, tahin susam özel olarak geliştirdiğimiz ürünler arasında.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Bitez Dondurma zincirinin yüksek kaliteli bir iş organizasyonu olarak tanınması ve en iyi lisans imkanlarından birisi olmasının temel nedeni, başarısının büyük oranda işletmecilerinin üstün niteliklerine dayanmasıdır. Tabii, bu başarıyı pekiştiren diğer unsur, hemen hemen hiçbir işletmenin sağlayamadığı yüksek kalitede verilen Bitez Dondurma eğitim ve destek programlarıdır.

Tüm işletmecilere birinci günden başlamak üzere verilen yoğun ve kaliteli eğitimler, restoran dekorasyonu ve ekipman yerleşimi, ulusal ve lokal pazarlama destekleri, mal ve hizmet standartlarının sürekliliğini sağlamaya yönelik malzeme alımı ve kalite kontrol hizmetleri, ürün araştırma ve geliştirme gibi; ama bunlarla sınırlı kalmayan, Bitez Dondurma eksperlerinin size sağlayacağı destek ve danışmanlık da işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Firma olarak önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Şu anda 10 tanesi Bodrum Yarımada’sında biri Antalya’da ve ikisi İstanbul’da olmak üzere toplam 13 şubemiz var. Bu sene Bodrum’da şubelerimize ek olarak beachlerde korner ve dondurma dolapları ile yer alarak bilinirliğimizi artırıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye daha fazla yayılmış olmak iş planlarımız içinde ön sırada. 2018 sonunda 20 şubeye ulaşmış olmayı hedefliyoruz

Bu soruların dışında eklemek istediğiniz şeyler varsa lütfen ekleyin.
Bitez Dondurma olarak anahtar teslim hizmetimiz yok. Franchise Giriş Bedelimiz 75 bin TL ve yatırım geri dönüş süresi de ortalama 18-20 ay civarında. Dükkan Tipi büyüklüğüne paralel yatırım bedelleri farklılık gösteriyor. Midi dükkan 60-80 m2 olup yaklaşık 30.000 - 40.000 USD yatırım bedeli gerektirmektedir. En büyük konseptimiz olan Maksi ise 100 m2 ve üstü mekanlar için olup yaklaşık 35.000 - 50.000 USD yatırıma gerek duymaktadır. Ayrıca franchaise olacaklara %2 oranında yıllık ciro katkı payı veriyoruz.