Abdülkadir Güllüoğlu

“Atadan başlayan baklavacılık serüvenimizde geçmişten gelen var olan tatlılarımıza tat katarak Abdulkadir Güllüoğlu olarak farklı noktalarda mağazalarımızı açtık. Baklava üretimi ve satışı bizim ana işimizdir” diyen firma yetkilisi Abdülkadir Güllüoğlu sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Gaziantep doğumluyum. 7 yaşından beri babamın dükkanında en alt kademede çırak olarak çalışmaya başladım. Eğitim hayatım yarıda kesip baklavacı olmaya karar verdim. Babamın bıraktığı bayrağı devralarak işin başına geçtim. Şuan Gaziantep te baklavacılık yapmaktayım.  

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman, kimler tarafından kuruldu?
Abdülkadir Güllüoğlu markası, babadan oğullara yani kardeşlere geçen ve yıllar yılı baklavacılık sektöründe hizmet veren bir müessesedir. Atadan başlayan baklavacılık serüvenimizde geçmişten gelen var olan tatlılarımıza tat katarak Abdulkadir Güllüoğlu olarak farklı noktalarda mağazalarımızı açtık. Baklava üretimi ve satışı bizim ana işimizdir. Bunun yanı sıra inşaat sektöründe ve hazır beton sektöründe de firmalarımız bulunmaktadır. Marka olarak kalite çıtasını her geçen gün daha ileriye götürmeyi ilke edinip, beraberinde yurtiçi ve yurtdışı şube ağı oluşturmakla sektörü uluslararası pazara çıkartarak bu lezzetli tatların bütün insanlarla tanışmasını arzu etmekteyiz. El emeği ve göz nurunun teknoloji ile buluştuğu tesisimizde baklava, börek, ezme çeşitleri üretilmektedir. Kaliteli baklavanın kaliteli ve yöresel otantik ürünlerle üretilmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemli olan fıstık Antep bölgesinde yetişen birinci kaliteli boz fıstık, unun ise Harran ovasına ait birinci derece sert ve kaliteli buğday olması gerekir.
Sadeyağ Urfa bölgesine özgü imal edilen otantik bir yağ çeşididir ve tabi ki vazgeçilmez unsur olan şekerde Malatya yöresinde yetişen şeker pancarından elde edilen şeker olması kaidesi vardır. Tamamen doğal olarak ürettiğimiz bu lezzetli tatlıları Antep baklavası olarak dünyaya açmak ve tanıtmak ise değişmez ilkemizdir.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Fıstıklık Baklava, Cevizli Baklava, Kaymaklı baklava, Kuru Baklava, Havuç dilimi, Kare Özel Baklava, Şöbiyet, Fıstık Sarma, Fıstık Ezme, Düz Kadayıf, Burma Kadayıf, Kurabiye, Tuzlu Fıstık, Su Böreği

Yaptığınız ürünleri kimlere pazarlıyorsunuz. Müşterileriniz kimler?
Yaptığımız mamulleri yerel müşterilerimize, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize elimizden geldiği kadarı ile sunmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin tamamına yakınının satışını kendi şubelerimizde yapıyoruz. Az da olsa bir kısmını ise toptan olarak satıyoruz

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Fiyat politikamızı girdi maliyetlerine paralel olarak belirlemeye çalışıyoruz. Bu yıl artan hammadde maliyetlerinden dolayı bilhassa fıstığın ve sadeyağın fiyat artışından kaynaklanan maliyetlerden dolayı bu yıl baya sıkıntı yaşadık.

Bu gün, güzel ve kaliteli bir baklava yemek için kilosuna ne kadar para ayırmalıyız. Bu konuda düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bizim mamullerimizdeki fiyat aralığı kilo gramı 75 TL ile 120 TL arasında değişiklik göstermektedir.
Görüyoruz bazı yerlerde çok ucuza baklava satılıyor. Bu baklavalarda ne kullanılıyor ki bu kadar ucuza mal oluyor?
Kullanılan hammaddenin çok kalitesiniz oluşu beraberinden fiyatı etkiler. Antep baklavasını Gaziantep’te, fırından çıktığı anda taze taze yerseniz gerçek tadını alırsınız. Çatalınızı batırdığınızda çıkan çıtırtı kulağınıza hitap edecektir. Isırmadan önce iyice koklamalısınız, çünkü burnunuza gelecek olan tereyağı kokusu gerçekten de muhteşem. Isırdıktan sonra damağınızda kalan tat ise bir başka güzel. Antep baklavası enerji yönünden zengindir. 100 gram baklava yaklaşık 400 Kcal enerji verir.

Geçmişten bu güne baktığınızda en çok neyin değiştiğini görüyorsunuz?
Daha önceki yıllar mesleki ve sanatkarlar olarak mesleğe eğilimin gün geçtikçe azaldığını ve bununla beraber kalifiye eleman bulmak ta zorluk çekmeye başladık.

Personel seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?
Genellikle tecrübesi olan diksiyonu düzgün elemanlar tercihimizdir.

Sizce müşteriler neden sizi tercih etmelidirler?
Yaptığımız ürünlerin tamamen kalitesinden dolayı.

Müşterileriniz baklava alırken nelere dikkat etmeleri gerekir?
Taze olması, Kaliteli olması, belirli yerleri tercih etmeleri önemlidir.  

İyi bir baklava yapmak için nelere dikkat etmek gerekir?
Türk tatlıları arasında baklavanın yeri bir başkadır. Görünüşü ile sizi çağırır, bir kez tadınca da ikinci çatalı almanız kaçınılmazdır. İyi bir tatlıcıdan alınmış baklavanın yerini hiçbir şey tutamaz. Baklava denince akla ilk önce Antep gelir ama Antepli ustalar ülkenin dört bir yanına dağıldığından pek çok şehirde lezzetli baklavaların tadına bakmak mümkün. Bir rivayete göre erkekler daha çok fıstıklı, kadınlar ise cevizli baklavayı seviyor. Baklavayı hamurunu en iyi erkek ustalar açıyor, çünkü oklavayı kullanırken güç sarf etmek gerekiyor. Baklava yapımında usta kadar oklava da önemli bir yer tutuyor.  Oklava mutlaka armut ağacından, baklavayı pişirmek için kullanılan odun da meşe ağacından olmalı.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Üretimimizi artırarak daha fazla şehirlerde ve bölgelerde şubeler açmaktır.