Cennet Lokumları

“Cennet Lokumları olarak asıl ve tek prensibimiz çok üretim değil, kaliteli üretim yapmaktır. Kaliteden ödün vermeden aynı başarı ile emin adımlarla yulumuza devam etmek istiyoruz” diyen Uğur Çapar ile Cennet Lokumları, ürün çeşitleri ve önümüzdeki dönem hedefleri üzerine söyleştik.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Ben Uğur Çapar, 1976 yılında Gaziantep’te 4 kardeşten 3’cü olarak dünyaya geldim. İlköğretimi bitirdikten sonra babamın yanında iş yaşantısına başladım. Küçük yaştan beri bu işin içerisinde bulunmaktayım. 1998 yılında evlendim ve şuan 2 kızım bir oğlum var. Gaziantep’te ikamet etmeye devam ediyorum.
Kalitede Öncü, Kalitenin Tek Adı Cennet Lokumları’nın ilk kurucusu olan Ali Çapar 1952 Yılında Lokum İmalatı olarak kalfalık ve ustalıktan sonra kendi firmasını Gaziantep’te kurmuştur. Temel prensibi kaliteli ürün ve öncü firma olmaktı ve bunun için uzun süre çalıştı ve de başardı. Bir çok yeni ürünü kalite ve lezzetiyle Türkiye’ye tanıtıp lider firma haline getirmiştir. 2004 yılında vefatından sonra bu lider firmayı küçüklüğünden beri içinde yetiştirmiş olduğu oğlu ben Uğur Çapar devalmış bulunmaktayım. Babamın yolunda emin adımlarla yürüyüp, ürünlerimizi daha da yenileyip geliştirerek başarımıza başarı katmaya devam etmekteyiz. Sadece Türkiye değil Kanada, Almanya, Dubai gibi birçok ülkede ismimizi duyurup, kaliteli satışımıza başlamış ve ayrıca bir yenilik olarak Kuruyemiş satışlarımıza da girmiş bulunmaktayız. Bu alanda yeni olmasına rağmen yine kaliteden ödün vermeden aynı başarı ile emin adımlarla ilerlemeye Allah’ın izniyle devam etmekteyiz. Cennet Lokum Ve Kuruyemiş olarak asıl ve tek prensibimiz çok üretim değil kaliteli üretim yapmaktır.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
1952 yılında babam bu mesleğe başladı ve 1993 yılında Cennet Gıda Sanayi Ve Tic.Ltd.Şti.Ni kurmuştur. Öncelikle kaliteye önem vererek firmayı bu günlere taşımızdır. Babamızın vefatından sonra ablamla birlikte bu işi devam ettirmekteyiz.

Bu işe nasıl başladınız. Bu işi yapmanızda size yol gösteren ustalar arasında kimleri sayabilirsiniz?
İlköğretimi bitirdikten sonra baba mesleğine atılmayı tercih ettim. Bütün mesleği babamdan öğrendim ve usta olarakta her zaman babamı bilirim.

Ürün ve müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
70’nin üstünde ürün çeşitlerimiz vardır. Bunlardan bazıları Sultan Grupları, Fitil Grupları, Speysal Grupları, Çifte Kavrulmuş Gruplarıdır. Özellikle Türkiye’ye ilk olarak  tanıttığımız Fitil Gruplarını yenilikle yaparak öncülüğe devam ediyoruz..

Ürünlerin dağıtımını sağlamak için nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?
Yaptığımız ürünleri Türkiye’de İstanbul’da yaygın, diğer bölgelerde bayi usulü ile çalışıp dağıtımını yapıyoruz. İstanbul’da Mansur Gıda, Kervan Gıda gibi kalitesini kanıtlamış firmalarla çalışıyoruz. Yurt dışına yeni açıldığımızdan dolayı şuanda Duabi, Almanya, Kanada ve Amerika’ya satışlarımız başlamıştır.

Ekonominin gidişatı ve size yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ürünlerimizde kaliteli hammadde kullandığımızda hammadde fiyatlarına göre kaliteyi kaybetmemek kaydıyla verebileceğimiz en uygun fiyatları müşterilerimize sunuyoruz.

Piyasada bizden daha uygun fiyatlar olmasına rağmen katileden dolayı tercih edilen firmayız.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Bizim ürünlerde bölgesel ve fiyatı hızlı değişken olan fıstık, fındık, ceviz gibi ürünler olduğundan fiyatlarımızda farklılıklar olabiliyor. Yinede mümkün olduğu kadar kendi fiyatımızı çok değişken tutmamaya gayret gösteriyoruz.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebiliriz?
Lokum dediğimizde fiyat aralığı lokumun içerisine giren maddelerden dolayı sade lokumlarda çok düşük fiyatlar olmasına rağmen, fitil grubu gibi daha lüx ürünlerde yüksek fiyata yemek mümkündür. Fiyatlar sade gruplarında ortalama 8,00 TL, fitil gruplarında 30,00TL civarında satın alınabilir.

Görüyoruz bazı yerlerde çok ucuza baklava satılıyor. Bu baklavada ne kullanılıyor ki bu kadar ucuza mal oluyor?
Üreticilerin hammadde tercihleri, kaçak işçi çalıştırmaları, üretim izinsiz yerlerde üretim yapmaları gibi birçok etken bunu etkilemektedir. Örneğin bir firma sigortasız işçi ve normalde 35 TL ye kullanması gereken Antep Fıstığı yerine 17 TL ye bulunabilen Antep Fıstığını kullandığı zaman bizlerle arasında çok uçuk fiyat farkları meydana gelmektedir. Buna ödemediği vergileri sunarsak sanırım sorunuza cevap vermiş oluruz.

Geçmişten bu güne baktığınızda en çok neyin değiştiğini görüyorsunuz?
Birincisi tüketicilerin fiyatı ikinci sıraya koyup kaliteli ürünlere yöneldiğini görüyoruz. Örneğin daha önceleri son kullanma tarihine bakmazken, şimdi her tüketici bakmaktadır. Önceden daha sade ucuz ürünler alınırken şuan daha speysal ve göze hitap eden lezzet olarak öne çıkan ürünleri tercih etmektedir.

Personel seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?
Öncelikle hedefimiz firma kurallarına, özellikle temizliğine uyan elamanlar alıp yetiştiriyoruz.

Sizce müşteriler neden sizi tercih etmelidirler?
Bu sorunun cevabını müşterilerden biz alıyoruz ve gururlanıyoruz ama cevabını sizin müşterilerimizden sorup öğrenmenizi tercih ederiz. Bizim için kalite, güvenirlilik ve müşterilerin görüşleri çok önemlidir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Yeni dönem hedefimize yukarıda belirttiğimiz gibi 2 yıldır başladığımız yurtdışı satışlarımızı ilerletmek ve ülke içerisindeki başarımızı yurtdışında da kanıtlamak. Bunun yanında bu yıl başladığımız Kuruyemiş sektöründe de kendimize azda olsa bir yer edinmeye ve bir başarı sağlamayı hedefliyoruz.