Golf Dondurma

“Ev Dışı Tüketim Sektöründe Golf Dondurma olarak kısa ve orta vadede inovatif, ilgi çekici ve lezzetli ürünler, kanalları büyütmeye yönelik müşteri bazlı projeler, ticari pazarlama destekleri, daha geniş odaklı bir satış ekibi ve daha fazla pazarlama desteği ile Pazar payımızı kısa vadede 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise Golf Food Service olarak Türkiye’nin ev dışı tüketiminde lider dondurma markası konumuna gelmeyi hedefliyoruz ” diyen Golf Dondurma CEO’su Ergün Akkaya sorularımızı yanıtladı.

Şirketinizin kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Golf Dondurma, 2003 yılında Bursa Fabrikası’nda 10 milyon litre kapasiteyle üretime başladı. Günümüzde, Bursa ve Kahramanmaraş Fabrikaları olmak üzere toplam 235 milyon litre üretim kapasitesine sahip dev bir yerli üretici haline gelerek dondurma pazarının iki büyük markasından biri olduk. 2016 yılını da her açıdan yenilenme yılı olarak gördük. Yenilikçi ve dinamik üretim felsefesini daha iyi yansıtması için markamızın kurumsal kimliğini baştan aşağı yeniledik. Hem Golf ana markası yenilendi hem de ürünlerimizin içerik ve ambalajlarını geliştirdik. Değişim gerek perakende gerekse ev dışı tüketim sektörüne yönelik tüm ürünlerimizde oldu. Türk damak tadına uygun lezzetlerimizi 7’den 70’e herkesin beğenisine sunduk. Golf Food Service tarafında üretime başladığımız ilk yıldan bu yana yatırımlarımızı günden güne artırarak ev dışı tüketim noktalarında hizmet veriyoruz. Her şey dahil oteller, şehir otelleri, butik oteller, restoranlar, kafeler, pastaneler, çay bahçeleri, dinlenme tesisleri, fast food restoranlar, yemekhaneler, düğün salonları, ulaşım şirketleri ve ofislere her geçen sene daha da çeşitlendirdiğimiz ve geliştirdiğimiz ürün portföyümüzle ulaşıyoruz. Bugün sürekli artan penetrasyon oranlarına inovatif ürün ve güçlü servis hizmetimizle ulaştık. 2018 yılında da yenilikçi ürünlerimizle, artırdığımız pazarlama yatırımlarımızla ve genişleyen satış ekibimizle aktif bir şekilde ev dışı tüketim sektöründe yer alıyoruz.

Ürün portföyünüzden bahseder misiniz?
Öncelikli olarak perakende pazarına sunduğumuz öne çıkan ürünlerimizden bahsetmek isterim. Premium markamız Golf Bravo ürünlerimizin kaplamasında, dünyanın en kaliteli çikolataları arasında ilk sıralarda yer alan Belçika Çikolatasını kullandık. “Yüzde yüz Belçika çikolatası” kaplamalı Golf Bravo ürünleriyle farklı ve yeni deneyimler arayan tüketicilerimize gurme lezzetleri sunduk.  Lezzetini ve özgün kıvamını Ahir Dağı’nın özel salebi ve taptaze keçi sütünden alan Maraşım ise tadı, kokusu ve kıvamıyla fark yaratıyor. Kahramanmaraş fabrikamızda geleneksel yöntemlere sadık kalarak ürettiğimiz “Maraşım” ürünümüz Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü tarafından 2016 yılında “Üstün Lezzet Ödülü”ne layık görüldü.

 “Gençleri zirveye taşıyan yoğun lezzet” mottosuyla piyasaya çıkardığımız Golf Roko ile dondurma severlere yoğun çikolata lezzeti yaşattık. Roko’nun çikolatalı ve karamelli çeşitleri ile 6’lı multipack paketini de tüketicilerin beğenisine sunduk.Sıra dışı lezzet arayanların tercihi olan Fantasia ile iddialı lezzet arayan damaklara hitap ediyoruz. Kırmızı meyvelerden üretilen “Fantasia Red Love”, Belçika çikolatasının tadını yansıtan “Fantasia Belgian Chocolate”, çikolata ring ile karamelin uyumundan vazgeçemeyenler için “Fantasia Choco Ring”, sütlü, beyaz ve bitter çikolatanın muhteşem uyumunu yansıtan “Fantasia Tria Ring” ile yoğun çikolatadan vazgeçemeyenler için farklı alternatifler ürettik. Güneşi, yazı ve arkadaşları çağrıştıran, tüketicide büyük heyecan uyandıran Golf Lungo serisi vanilya, kakao-vanilya, çilek-vanilya ve Antep fıstık-vanilya olarak üretildi. Golf Lungo Classic ise kakao ve vanilyalı türleriyle klasik dondurmadan vazgeçemeyenler için hazırlandı. Yoğurtlu dondurmamız Golf Yogo sade şeftali, bal ve badem krokanlı ve vişne parçalarıyla hazırlanan sade vişne çeşitleri ile lezzet severlere dört mevsim yoğurttan gelen hafifliği sunuyoruz. 2017 yılında Tüketici İnovasyon Ödülleri’nde “Yılın Seçilmiş Ürünü” ödülünü alan Golf Yogo ürünlerimizin 1 kutusu 100 kaloriden az olduğu için yaz aylarında yedikleri konusunda seçici olan tüketicilerin tercihi olacak.
Ev dışı tüketim sektöründe hizmet verdiğimiz ürünlerimize de değinmek istiyorum. Golf Dondurma ailesinin ev dışı tüketim sektörüne yönelik ürettiği premium dondurma kategorisindeki en yeni, en renkli ve en geniş çeşide sahip üyesi Ice Dream’in kaymaklı, vanilya, Belçika çikolatalı, karamel, Antep fıstıklı, çilekli, limonlu, vişneli, kavun, şeftalili, karadutlu, muzlu, meyve sepeti, lime sorbe ve mango sorbe gibi klasik ve meyveli çeşitlerine ek olarak gurme lezzetleri de mevcut. Gurme lezzetlerde sakız, cappuccino, cevizli, çilekli cheesecake ve chia tohumlu hindistan cevizli çeşitleri tüketicilerle seçkin noktalarda buluşuyor. Pamuk şeker ve bubble gum çeşitlerimizle çocukların mutluluğuna mutluluk katıyoruz. Dondurma ve tatlının muhteşem uyumuyla harmanlanan Ice Dream Brownie ve Ice Dream Cookie Dream 2018 sezonunun yeni ürünleri.  Bunun yanı sıra ürün çeşitliliğiyle kategoriye yenilik getirmeyi hedefleyerek hem ürünlerin tazeliğini korumak hem de dondurma reyonlarında daha çok ürün sergileyebilme şansını sunabilmek için 5,5 litrenin yanı sıra 2,6 litrelik ambalajı da geçen sezon olduğu gibi bu sezonda da iş ortaklarımıza sunuyoruz.
Perakende tüketimde çok sevilen, ödüllü orijinal Maraşım’ı, ev dışı tüketimde 4 kg’lık ambalajları ile sunuyoruz. Maraşım’ın 4 kg’lık ambalajında sade, çikolatalı, Antep Fıstıklı, karamelli, çilekli, karadutlu, vişneli ve limonlu çeşitlerini müşterilerimizle buluşturuyoruz.  
Golf Dondurmalarımızın vanilya, kakao, Antep fıstığı, karamel, çilek, limon, vişne, muz ve karışık meyve çeşitlerini 3.5 kg’lık ambalajlarla ev dışı tüketim sektörüyle buluşturuyoruz.  
Golf Rulo Pasta ise pasta keyfini dondurma ile ikiye katlamak isteyenlere düğün ve davetlerinde muhteşem lezzetiyle eşlik ediyor. Bir kutu içinde 36 adet dilimden oluşan ürünümüz, dilimli olması itibariyle servis kolaylığı sağlıyor. 2 yıl raf ömrüne sahip Golf Rulo pasta, ihtiyacınız kadarını derin dondurucudan alıp servis etme imkanı sunduğundan fire verdir; geri kalanını eksi 18 derecede muhafaza etmenize imkan sağlıyor. Maraşım ve Golf Catering kup dondurmalarımız ile ulaşım şirketlerine ve toplu yemek üretimi yapan şirketlere hizmet veriyoruz. Lezzetli kup dondurmalarımızı kaşıklı ambalajı ile en hızlı ve pratik şekliyle dondurma severlere sunuyoruz.

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ev Dışı Tüketim sektöründe her şey dâhil oteller, şehir otellerine, butik otellere, restoranlara, kafelere, pastanelere, çay bahçelerine, dinlenme tesislerine, büfelere, fast food ve self servis restoranlara, cateringlere, ulaşım şirketlerine, düğün salonlarına, ofislere ve toptancı marketlere reyon dondurmalarımız, atıştırmalık kuplarımız, dondurmalı pastamız, anlık tüketime yönelik çubuk, kornet ve ev tipi litrelik dondurmalarımız ile hizmet veriyoruz. Perakende sektöründe bakkal, büfe, yerel marketler, zincir marketler ve toptancı hiper marketlere anlık tüketim çubuk, kornet ve ev tipi litrelik dondurmalarımız ile hizmet veriyoruz.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebiliriz?
Ürünlerimizin kalitesi ve lezzeti ile uyumlu olan, piyasadaki rekabet ortamını ve müşterilerimizin alım gücünü göz önünde bulunduran bir fiyatlandırma politikası takip ediyoruz. Ekonomik verileri ve tüketici fiyat beklentilerini özenle analiz ediyor; fiyat politikamızı bu veriler ışığında değerlendiriyoruz.

Yaz ve kış dönemi dondurma satışlarını karşılaştırır mısınız? Ne gibi farklılıklar bulunuyor? Kış aylarında dondurma tüketimini teşvik etmek için neler yapılabilir?
Dondurma tüketim alışkanlığı Türkiye’de daha ziyade yaz odaklı olsa da son dönemde kış aylarında da tüketimde artış gözlemledik. Geçtiğimiz yıla kıyasla, bu yıl kış aylarında dondurma satışımız yüzde 29 arttı. Kış aylarında tüketimin artması için, dondurmanın diğer atıştırmalıklara göre, içerdiği vitaminler ve mineraller bakımından daha sağlıklı olduğunun bilinmesi kadar hijyenik koşullarda üretilmiş dondurmanın da boğazda asla tahribata yol açmayacağının bilinmesi oldukça önemli. Bilim insanlarına göre dondurmanın boğazda tahribata yol açması için, ağız içi sıcaklığının sıfırın altında olması gerekiyor ki dondurmanın sıcaklığı ağızda anında 4 ila 8 dereceye çıkıyor. Bu da, kış aylarında dondurma yemenin hastalıklara yol açacağı görüşünün ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor.

Ev Dışı Tüketim sektöre getirmeyi planladığınız yeniliklerden bahseder misiniz?
Golf olarak Dünyadaki ve Türkiye’deki dondurma ve tatlı trendleri yakından takip ediyoruz.   Bu bağlamda brownie, tiramisu ve profiterol gibi çok sevilen dünya tatlılarını, ‘Ice Dream Patisserie Lezzetleri’ adı altında geçtiğimiz ay ev dışı tüketim sektörüyle buluşturduk. Altında enfes brownie keki üzerinde çikolatalı dondurma; lezzetli tiramisu keki üstünde tiramisu tadında dondurma ve muhteşem profiterol topları üzerinde çikolatalı dondurma ile Ice Dream sevenlerine yine eşsiz bir dondurma rüyası vaat ederken, kaşıklı şık kup ambalajıyla pratikliği de elden bırakmayacak.
Gelecek dönemde de tüketicilerimizin ve müşterilerimizin beklentileri ve sektörümüzdeki dinamikler doğrultusunda farklı, kaliteli ve heyecan verici tatları sunmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönem ev dışı tüketim sektöründe hedefleriniz nelerdir?
Ev Dışı Tüketim Sektöründe Golf Dondurma olarak kısa ve orta vadede inovatif, ilgi çekici ve lezzetli ürünler, kanalları büyütmeye yönelik müşteri bazlı projeler, ticari pazarlama destekleri, daha geniş ve odaklı bir satış ekibi ve daha fazla pazarlama desteği ile pazar payımızı kısa vadede 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise Golf Food Service olarak Türkiye’nin ev dışı tüketimde lider dondurma markası konumuna gelmeyi hedefliyoruz.

Çalıştığınız kurumlar en çok hangi nedenlerle sizinle çalışmak istiyor?
Golf Dondurma olarak ürünlerimizin inovatif ve lezzetli olması kadar hijyenik şartlarda üretiliyor olması ve gıda güvenliğine tam uyum sağlaması da bizim için çok önemli. Dondurmalarımızın güvenilirliğini sağlamak amacıyla üretimden tüketime kadar olan her süreçte hijyen koşullarını eksiksiz yerine getiriyoruz. Gıda güvenliğinin uygulandığı fabrikalarımızda güvenli ve sağlıklı dondurma üretimi için gerekli alt yapı ve uygulamalara dikkat ederek ekipler için uygun çalışma ortamı sağlıyor ve hijyenik koşullarda üretim yapıyoruz. Bu kapsamda 2017 yılında kalite ve hijyen konusunda üretim ve tedarik sürecimize ilişkin önemli yatırımlar yaptık. Çalışanlarımızın etik kuralların uygulandığı bir ortamda görev yapmalarına, çevreye, işçi ve insan sağlığına ve güvenliğine verdiğimiz önemin göstergesi olarak Sosyal Uygunluk Denetimi ile GC Sedex belgesi almaya hak kazandık. Yine aynı yıl içinde İngiliz BRC ve Alman IFS denetimleri ile kalite, hijyen, sanitasyon ve ürün güvenliği konularındaki uygulamalarımızın uluslararası sertifikasyonlarını tamamladık. Bu uygulamalarımızdan memnun olan kurumların markamıza olan bakış açısı da olumlu yönde ilerliyor. Güven duygusu beraberinde Golf Dondurma ile uzun soluklu çalışma isteğini getiriyor.

Ürünlerin üretim sürecinde çevrecilik ve sürdürülebilirlik konusunda ne gibi çalışmalarınız var?
Golf Dondurma olarak üretim ve dağıtımda çevreci ve sürdürülebilir bir model belirliyoruz. Çevre dostu bir marka bilinciyle tüm yatırımlarımızda çevre duyarlılığını göz önünde bulunduruyoruz. Üretimde geri dönüşüm sağlayarak karbondioksit salınımını düşürdük ve 18 bin ağacı kurtardık. Doğalgaz tasarrufuyla enerjiyi gerektiği miktarlarda kullandık. Yıl içerisinde bunlarla da kalmayıp 45 milyon litre su tasarrufu yaptık. Üretimimizde kaliteyi bir an olsun düşürmezken, çevremize özen göstermeyi de asla ihmal etmiyoruz.

Ekonominin gidişatı ve size yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülke ekonomisinin 2018 yılında büyümeyi sürdürebilir şekilde devam ettireceğine inanıyorum. Elbette 2018 yılında dövizde meydana gelen artışlar ve özellikle ÜFE de ki artış; girdi maliyetlerimizi artırdı. Golf Dondurma olarak girdi maliyetlerimiz artsa da kaliteden ödün vermeyeceğiz; tüketicilerimizin memnuniyeti önceliğimizdir. Seçim sonrası oluşan güçlü ekonomi yönetimi, kalıcı ekonomik çözümler ve uygulamalar aracılığıyla gelecek yıllarda ekonominin beklenen çıkışı yapacağına inancım tam.