İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Odası Kasım Ayında İstişare Toplantısında Bir Araya Geldi

Kasım Ayında İstişare Toplantısında bir araya gelen İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Odası üyeleri, gündemdeki konular hakkında görüş alışverişinde bulundu ve oda olarak önümüzdeki dönem yapılması planlananlar konuşuldu.
İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Odası üyeleri Kasım Ayında yapılan İstişare Toplantısında bir araya geldi. Toplantıcı üyelerin yanı sıra Sultangazi İş-Kur Müdürü Cihan Kapucu, Sultangazi Gıda Tarım Müdürü İsa Tanrıverdi ve İstanbul Barosu Avukatı Bilal Kuruçay, Golden City Media Genel Yayın Yönetmeni Alpay Erüs ve Fatih Şehit Tevfik Fikret Erciyes Polis Merkezi Amiri İbrahim Özdemir’de katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Aykut Şener, belirli aralıklarla üyelerle bir araya gelerek, gündemdeki konuları ve yaşanılan sorunların çözümü konusunda istişarede bulunduklarını ifade etti. Toplantıya katılımdan dolayı herkese teşekkür eden Başkan Aykut Şener, “Sayın Cihan Kapucu, Sayın İsa Tanrıverdi, Sayın Bilal Kuruçay ve Sayın Alpay Erüs’e bizi yalnız bırakmadıkları için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.
İşverene yapılan işçi destekleri hakkında bilgi veren Sultangazi İş-Kur Müdürü Cihan Kapucu, “İş-Kur’a kayıtlı esnafın işçi alımında, 3 ay süre ile sigorta ücretini İş-Kur olarak biz ödüyoruz. Üç aydan sonra işveren gideri ödeme başlıyor. Burada ki amaç ek istihdam yaratmak ve işveren üzerinde ki yükü hafifletmektir. Bu iş modelinde bize kayıtlı olan işçilere önce eğitim veriyoruz. Eğitimin ardından bize yapılan başvuruya göre işçiyi yönlendiriyoruz” dedi.
Gıda konusunda yaşanan israfa dikkat çeken Sultangazi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Tanrıverdi, “Ülkemizde üretilen gıdaların yüzde 25’i israf edilmektedir. Bu rakam toplu tüketim mekanlarında daha fazladır. Gıda israfının önüne geçmek için herkesin elinden gelen çabayı göstermesi gerekiyor” dedi.
İş Kanununda yapılan düzenlemeler hakkında toplantıya katılanlara bilgi aktaran Öz-Bil Avukatlık Bürosundan Avukat Bilal Kuruçay, “ İş Kanununda bir işçinin haftalık çalışma saatinin 45 saati geçmesi gerekir. Bir işçiye günde 3 saatten fazla mesai yaptırılamaz. Esnafımızın bu hususlara dikket etmesi gerekir” dedi. Ayrıca Avukat Kuruçay Kıdem ve İhbar Tazminatı, İbraname, içten çıkarmadan önce yapılacaklar gibi konular hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Çıkarmakta olduğumuz Tatlı Dünyası Dergimiz hakkında oda üyelerine bilgi veren Genel Yayın Yönetmenimiz Alpay Erüs, derginin içeriği hakkında bilgi aktardı. Son olarak oda Genel Sekreteri Sefa Özkan, Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Yemekmatik Kartı ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.