Pandos Dondurma

İstanbul’un En İyi Dondurmacıları Listesinde Sıralama Değişiyor

İstanbul’da iki tip dondurmacı bulunmaktadır; meyveli dondurmaları güzel olanlar yada sütlü dondurmaları iyi olanlar. Ancak Pandos Dondurma alışılagelmiş bu durumu değiştiriyor artık her çeşit meyveli ve sütlü dondurmalar tamamen doğal, taze ve katkısız olarak benzersiz tatlarıyla sizlere sunuluyor. Bilindik ama artık bulunamayan ve damağınızda yeri olan lezzetler vardır ya Pandos Dondurma ile dondurma dünyasında işte özlediğiniz o lezzetler geri geliyor.
İstanbullunun Dondurma Geçmişi İstanbullunun bundan 40 yıl, 50 yıl evvel  yediği bir dondurma vardı. Bu dondurma ne Maraş usulüydü ne de İtalyan tarzıydı. Bu dondurma eski İstanbulluların bildiği, inek veya keçi sütü ile yapılmayan aksine İstanbul’un özeli olan manda sütü ile yapılan dondurmaydı. İstanbul’da manda yetiştiriciliği ileriydi ve o eski seçkin lezzetler manda sütüyle hayat buluyordu. İstanbul’un meyveli dondurmaları ise bugün Sorbe dediğimiz, kökeni şerbetten gelen dondurmalardı.  1950’ler el işçiliğinin ve ustalığın öne çıktığı yıllardı. Peynir yaparken süt uyurdu yani dinlenir olgunlaşırdı, o yıllarda dondurma yaparken de süt uyurdu. Günümüzde bütün bu tatlar unutuldu ancak Pandos Dondurma sütün uyuduğu yılların dondurmasıdır ve koşuşturma içinde geçen hayatımızın soluklandığı hoş zamanlarda, yiyenleri çocukluğuna götüren dondurmadır.
Pandos Dondurma ile Geçmişin Lezzetleri ve Bugünümüz Pandos’un sorbelerini yediğinizde, meyvenin dondurma halini yersiniz. Bir müşterimizin dediği gibi “Çocukluğumda Beşiktaş’ta oturuyorduk. Beşiktaş’ta eşeğinin sırtında yanda iki küfesi ile dondurma satan bir amca vardı, Pandos onun dondurmasını hatırlattı bana” Pandos’un Kaymaklısı, 50’yıl önce İstanbullunun çok iyi bildiği Manda sütü ile hazırlanan, kırık beyaz rengi olan, Maraş sahlebi ile lezzetlendirilmiş, İstanbul’un gerçek Manda  Sütünden Kaymaklı Dondurmasıdır.
Çikolatalısı ise eskilerden hatırlayacağımız bir lezzet değil çünkü eskiden Türkiye’de çikolatalı dondurma yoktu. Bu dondurma, kakaolu dondurmaydı. Hala birçok yerde kakaolu yapılıp, adına çikolatalı denmeye de devam ediliyor.
Pandos, çikolatalı dondurmada İtalyan tariflerini temel aldı Çikolatacılık geçmişi ile dondurmacılığı harmanladı ve ortaya yapımı 72 saat süren nefis bir bitter çikolatalı dondurma çıktı. Avrupa’daki örnekleri ile yarışan çok özel bir çikolatalı dondurma.
Pandos Dondurma ile dondurma dünyasının kuralları baştan yazılıyor. Geleneksel ürünlerde eski özgün tarifler kullanılırken,  yeni lezzetlerde ise artizan tariflerle hazırlanıp sunulan her üründe, en saf ve benzersiz lezzete ulaşmak için, ustalık ile kadim şekerleme ve çikolatacılık bilgileri bir araya geliyor ve muhteşem çeşitler, tatlar, dokular ve kokular sizinle buluşuyor.