Başkan'dan

Sevgili vefakâr, cefakâr meslektaşlarım, çok değerli kader ve yol arkadaşlarım,
Öncelikle hepinizi sevgi, saygı ve en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bizler İstanbul Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası yönetimi olarak ekonomik saldırılara rağmen devletimizin ve ekonomik açıdan zor günler geçirmesine rağmen elektrik, su, vergi, kira ve personel maaşlarını ödeyen, kendi yaşantısından ödün vererek iş yerlerini ayakta tutan kahraman meslektaşlarımızın, değerli üyelerimizin her zaman yanındayız. Mart 2018 yılından beri bizlere emanet ettiğiniz esnaf odamızı sizlere daha iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmek ve işlerinizi kolaylaştırmak için uzman ve eğitimli kadromuzla çalışmalara devam ediyoruz. Bizler bu süreçte sizler için neler yaptık;
➤ Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Mesleki Eğitim Danışmanlık Birimi Asil üyesi olarak Tuz ve Şekerin Pastanelerde azaltılmasıyla ilgili Sağlık Bakanlığıyla yapmış olduğumuz protokol anlaşmasını İhlas Haber Ajansına verdiği röportajla duyurdu. İş yerlerimizde tuz oranını %4, Şeker oranını %5 azalttık. ➤ Fatih Kaymakamlığına bağlı Fatih Tüketici Hakem Heyetinin Asil Üyesi olarak esnafımızı ve odamızı temsilen vatandaşlardan gelen şikayet ve sorunları inceleyerek gururla hizmet etmeye ve çözüme kavuşturmaya devam ediyor. ➤ İstanbul’da ihtiyaç sahibi esnaflarımıza hizmet etmek ve odamızı daha iyi temsil etmek için onur ve gurur duyduğu İstanbul Esnaf Ve Sanatkarlar Vakfı Yönetim Kuruluna seçilerek hizmet etmeye başladı. ➤ Üye ziyaretlerimizi yaparak yeni çıkan dergimizi dağıttık. Sizlerin iyi ve kötü günlerinizde yanınızda olmaya devam ediyoruz. ➤ TV5, BBC, İHA gibi TV kanallarına ve çeşitli dergilere mesleğimizdeki sorunları dile getirmek, bilgilendirme ve farkındalık yaratmak için röportaj verdim. ➤ Belediye Başkanları, Gıda Tarım Müdürü,  Zabıta Müdürleri,  Mesleki Eğitim kurumlarını ziyaret ederek; Kayıt dışı istihdamın ve haksız rekabetin önüne geçebilmek, karmaşık işyeri dağılımını ortadan kaldırmak, Mesleğimizde faaliyet gösteren işyerlerinin nüfus dağılımına göre mahallelere dağılımına, yoğun olduğu yerlerin sayısı sabitlenip, yeni başvurular için mesafe şartı konmasına, mevcut ruhsatlı yerlerin hakları saklı kalmak kaydıyla İlimiz merkez ve mücavir alan içerisinde yeni açılabilecek işyerleri için Esnaf odamızın görüşü alındıktan sonra Belediye kararı ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesini, ayrıca belirttiğimiz konular için Bolu Belediye Meclisinin almış olduğu emsal teşkil ederek müracaatta bulunduk. ➤ KASİAD Kastamonu Sanayici ve İş adamları Derneğinin düzenlemiş olduğu ve Kastamonu İş Dünyasının tanınmış ve birbirinden Değerli İş -Adamları, Federasyon, İlçe ve Köy Dernek Başkanları, siyasetçi ve Belediye Başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşen “Geleneksel İftar” programına katıldık ve odamızı daha iyi sunmak adına istişarede bulunduk. ➤ Odamızın Yönetim Kurulu ve değerli üyeleriyle birlikte, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan ve çok sayıda bakan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Yenikapı’da 6 binden fazla esnaf ve sanatkar ile gerçekleştirdiği geleneksel iftar yemeğine sizlerle birlikte katıldık. ➤ Şehzadebaşı Camiinde Aziz Şehitlerimiz için düzenlenen Mevlid-i Şerif programında vatandaşlarımıza ikramda bulunduk.
➤ Özer Lokumları’nın sahibi Sn. Saygın ÇELİK ile yaptığımız protokol neticesinde Özer Lokum firmasından alacağınız ürünlerden, değerli oda üyelerimiz %25 indirimli olarak faydalanabileceği protokol anlaşması imzaladık. ➤ Genel Başkanımız Aykut ŞENER, İstanbul’daki meslek odası başkanları esnaf ve sanatkarın sorunlarını değerlendirmek, çözüm arayışları geliştirmek amacıyla İSTESOB’da gerçekleşen Başkanlar Kurulu toplantısına katıldım. ➤ Pastart İzmir - Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamüller Festivali” ‘ne katıldık. ➤ Gazozhanem firmasının sahibi. Yasin Yapıcı ile yaptığımız protokol neticesinde 230 çeşit nostaljik memleket gazozlarını, değerli oda üyelerimiz %15 indirimli olarak alabileceği bir protokol anlaşması imzaladık. ➤ Şişli Kaymakamımız Sayın. Ali Fuat Türkel’i makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerimizi ilettik. Üyelerimize yönelik projelerimizi görüşerek istişarede bulunduk. ➤ Yerli üretim hakkında röportaj vererek yerli üretime destek verilmesini istedim.
El emeği, göz nuru ve alın teri dökerek icra ettiğimiz mesleğimizi sağlıklı koşullarda sürdürebilmek ve gelecek nesillerimize aktarabilmek adına sizlere tavsiyelerde bulunmak isterim. İş ahlakı ve iş deneyimi olan eğitimli çalışanlarla hizmet etmek hem bizlerin prestijini hem de müşterimizin memnuniyetini sağlayacaktır.
Bunun yanı sıra iş verimliliğini ve karlılığını artırmak için maliyet hesaplarının iyi yapılması, israfın önlenmesi, çabuk bozulan maddelerin iyi koşullarda saklanabilmesine dikkat edilmelidir. Az satılan çeşitlerin menüden kaldırılması, denetlenebilir ve kontrol edilebilir sistemlerin, kasa yazılım ve maliyet hesap programlarının işletmeye mutlak konulması gerekmektedir. Bu sistemleri uygun fiyat koşullarında sizlere temin etmek için çabalarımız devam etmektedir. Ürünlerimizi tezgaha güzel, titiz ve göze hoş gelecek şekilde dizmeli ve sipariş verirken hijyene önem verilmeli. Müşteriye karşı güler yüzlü ve kibar olunmalı. Çalıştırdığınız elemanlar ile iş sözleşmesi mutlaka yapmalısınız, uzun çalışma süresini gerektiren mesleğimizde ücret bordrolarında tatil günleri ve mesai ücretlerini mutlaka kayıt altına almalıyız. İşçi özlük dosyalarına resmi tatil günleri çalışacağını ve mesai yapacağını mutlaka belirtmeliyiz. Haftalık ve yıllık izinleri kayıt altına almalıyız aksi takdirde kayda geçmeyen ödemeleriniz sizleri sorumluluk altında bırakacaktır. Bu hususta Odamızdan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. İşletmenizin fiziki koşulları imalat için yetersizse imalat için ayrı bir mekan oluşturmanız kalite standartlarınızı artıracaktır; bu imkanlarınız yoksa imalat izni olan yerlerden ürün sağlamanız da işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürecektir. Sağlıkla doğrudan ilgili meslek kolumuzda hijyen kurallarına uymak, çalıştırdığımız elemanlar için hijyen belgesi almak, iş sağlığı ve güvenliği koşullarını eksiksiz sağlamakta yasal zorunluluktur. Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin Usul ve Esaslara dikkat etmeli, plastik poşet ücreti alınmalı, poşet beyannamesi bildirmeyi unutmamalısınız. Kurallara uyulmadığı taktirde uygulanabilecek ceza ve sorumluluğa karşı tedbiri elden bırakmamalısınız. Yazımın sonunda tüm üyelerime ve meslektaşlarıma, Birlik ve beraberliği sağlayacağı güçle daha huzurlu bir iş ortamına kavuşacağımız temennileri ile Allah’tan sağlık, mutluluk ve hayırlı kazançlar dilerim. Ağız tadıyla ve sevgiyle kalın